Projeler hep rant hep rant / Vatan gazetesi

Can AtaklıBaşbakan Erdoğan İstanbul’dan sonra Ankara’da da “çılgın” projelerini açıkladı. Aslına bakarsanız Başbakan ne İstanbul ne de Ankara için “çılgın proje” deyimini kullanıyor, bu lafı medyamız çok sevdi. O da ses etmiyor.

İstanbul’un çılgın projesinin pek mümkün olmayacağı ortada olduğundan AKP’liler de fazla üzerinde durmuyor.

Ankara’nınkiler biraz daha eli yüzü düzgün görünüyor.

Ama AKP’nin tüm projelerinde hep ortak bir yön var. Hepsi “ranta” dönük. Hep inşaat, hep ihale. Tüm projeler için yeni imar alanları açılıyor.

AKP mevcuda hiç dokunmayıp hep yeni alanlara yöneliyor. Böylelikle eskinin keşmekeşi aynen kalırken, yeni alanlar yeni sorunlarla megakenti kaos kente çeviriyor.

Ankara’da durum böyle. Örneğin 40 bin kişilik stada ihtiyaç var mı? 19 Mayıs Stadı’nın yeniden ele alınmasında ne sakınca var ki yenisi yapılacak?

On binlerce gecekondu dururken boş alana yeni şehir de akıl kârı değil.

Kısacası AKP projelerinin bir kısmı parlak görünüyor, ama içlerinde hiç sosyal, bilimsel, sanatsal proje yok. “Kent yapıyoruz, zaten bunların içinde hepsi olacak” demek sadece kaçamak cevap vermektir.

Bu arada AKP’nin projeleri hakkında ilginç bir benzerlik de dikkat çekici.

Turizm sektörünün tanıtımında başarılı işler yapan Hüseyin Hakkı Kahveci’nin bundan bir ay önce başkenthaber.com’da yazdığı ve bazı televizyonlarda anlattığı projelerin üçü, AKP projesi olarak bizzat Başbakan tarafından açıklandı.

Kahveci Ankara için düşündüğü projeleri sıralarken Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı ’ndaki termal kaynakların değerlendirileceğini ve bir termal turizmi yaratılacağını söylüyor. Başbakan aynı sıralama ile kendi projesini açıkladı.

Yine Kahveci Ankara’nın yapılacak modern hastanelerle ve termal kaynak desteği ile bir sağlık turizmi merkezi olmasını öneriyor. Başbakan da aynı gerekçelerle ve aynı şekilde sağlık turizmi projesini tanıttı.

Kahveci Hacettepe Üniversitesi’nin iflas ettirildiğini belirterek Ankara’da üniversite eğitiminin geliştirilmesini ve Ankara’nın eğitim merkezi olması gerektiğini anlatıyor projelerinde. Erdoğan da bu projeyi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi üzerinden gerçekleştireceklerini anlattı.

Projeleri gördükten sonra Hüseyin Kahveci ile konuştum. “Benzerlikler çok ilginç, aslında intihal yapmışlar da diyebilirim” dedi. Kahveci “Aslına bakarsanız Ankara’nın kongre turizmine açılmasının büyük yarar sağlayacağını daha önce yazmıştım. Bir de ısrarla Ankara’dan diğer ülkelere neden fazla uçuş olmadığını soruyorum. Bunun cevabını da Melih Gökçek verdi, bu projelerin hayata geçmesiyle Ankara’dan 60 ülkeye uçuşların başlayabileceğini söyledi” diye konuştu.

Kaynak :http://haber.gazetevatan.com/projeler-hep-rant-hep-rant/380172/4/Haber

27.05.2011 – 22:44  CAN ATAKLI VATAN GAZETESİ KÖŞE YAZISI

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

Yılın Turizm Profesyoneli www.lettime.com CEO’su Hüseyin Hakkı Kahveci

Tur- Yön ödül töreni ünlüler geçidi gibiydi. Yönetmen Osman Sınav, Gazeteci Can Ataklı ,Sonar Başkanı …