İşte vatandaşa gerçek anket analizi

Son aylarda seçim olmadan yayınlanan anketlerin gündemi değiştirme amaçlı bir siyaset mühendisliği çalışması olduğunu zaten yazmıştım.Olsun. Yandaş da olsa, tarafsız da olsa açıklanmış olan bazı anketlerden hangi sonucu çıkartmamız gerektiğini vatandaş okuyamıyor. Çünkü orada sadece bir cümle vatandaşın kafasını karıştırmaya yetiyor.

Son günlerin en çok ses getiren anketi malum Andy-Ar tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı.

Burada gizli cümle, mevcut siyasi iktidarın oylarının seçimlerden bu tarafa % 9 civarında düştüğünü söylüyordu. O halde AK partinin oy oranının son seçimde aldığı % 49 oy oranından % 40’a gerilediğini anlamamak için 4+4+4 eğitim almaya gerek yok. Net olarak bu cümlenin sonucunda çıkacak anlam bu. Fakat iktidar partisi için açıklanan oy oranına baktığınız zaman ortaya farklı bir tablo çıkıyor. Bir yıl önce % 49 oy alan AKP bugün % 9 oy kaybetmiş olmasına rağmen % 47 kusur oy oranı ile aynı yerde duruyor. Oy kaybı sadece lafta ve olmayan oy oranı muhafaza edilerek basın üzerinden vatandaşa yansıtılıyor.

MHP’nin bu süreçte oy oranının arttığı ve % 16’ya çıktığı yine aynı ankette belirtiliyor. İlginç değil mi? AK parti ile kol kola muhalefet görevi dışında iktidarın ortağı olmadan her türlü desteği iktidara altın tepsi içerisinde sunan MHP’nin oy oranı artmış. Kaldı ki MHP bu seçimlerde barajı milliyetçi oylar sayesinde geçmedi. Nasıl geçti? Mesut Yılmaz ve Hüsamettin Cindoruk’un DP barajını geçemeyebilir. Bu yüzden oylar heba olmasın. CHP ve MHP’ye destek verin açıklamasının MHP oylarına getirdiği artış net olarak % 5 ‘tir. Geriye kalan % 3’ü ise CHP seçmeni emanet olarak MHP barajı geçsin diye vermiştir. Şimdi bu oyların MHP’de durduğunu iddia etmek herhalde anketçilik tarihine farklı bir sonuç olarak geçer.

MHP’nin yapmamış olduğu muhalefetle oylarının artıyor olduğunu düşünmek olsa olsa MHP kongresi öncesinde henüz adaylığını açıklamamış olan Sayın Devlet Bahçeli’ye destek olarak tepside sunulmuş bir destektir. Çünkü AKP’ye kızgın olan halk kitleleri bugün MHP’nin destek politikalarına kızgındır. İktidara yandaş olarak her dakika destek açıklamalarından ötürü % 8 ‘lik bir oy kitlesi emaneten verdikleri oylarını MHP’den çekmiştir. MHP 2011 Haziran seçimlerinde tabanını hemen hemen AKP’ye kaptırmış olarak barajı diğer partilerin verdiği geçici destekle geçmiştir. Bunu en kısa sürede yapılacak olan seçimlerde hep beraber göreceğiz.

Bu dönme dolap artık durma noktasına gelmiştir. Önümüzde ki günlerde iktidar partisinin vitrinine kattığı şahsiyetlerin Ak Parti’ye katkı vermek yerine ayrışmayı nasıl hızlandıracaklarını anlatacağım.

Andy- Ar’ın anketinde ilginç olan başka bir şey ise , Vatandaşın % 60.4’ünün yeni bir siyasi parti ve yeni bir siyasi lider talebini gündeme getirmiş olmasıdır.

O halde Meclis’in halk desteği AKP, CHP, MHP ve BDP adına % 39,6 ‘ya düşmüş olup, bu siyasi partilerin tamamı en yakın seçimde 2002 seçim sonuçlarını yaşamaya hazırlanmaktadırlar. Bunun sinyallerini bugünden 550 milletvekili ve partilerine araştırma sonuçlarına göre vatandaş mesaj olarak göndermiştir. Vatandaş bu mesajla TBMM’ye Yeni Anayasa yapamazsınız demektedir. Fiilen erken seçime hazırlanın. Üstelik beklentilerimi karşılayamadınız diyor.

Vatandaşın % 60,4 ‘ü TBMM ‘ye ve siyasi partilere bir yıl önce vermiş olduğu % 98’lik desteği bugün geriye çekmiş ve mevcut TBMM’de temsil edilen siyasi partilerden umudunu kesmiştir. Bu halde CHP’nin oyu nasıl düşmüştür? MHP’nin oyu nasıl artmıştır? AKP halen nasıl birinci parti olarak ankette açıklanmaktadır? Bunların cevabını ben araştırma şirketiyim diyen hiçbir kurumsal kimlik veremez.

Andy-Ar’ın yapmış olduğu anketin okunuşu böyledir. Bunun dışında okunabilecek artı hiçbir şey yok.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ      14 Eylül 2012 Cuma

Anayurt

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

Hüseyin Hakkı Kahveci Parlamento Haber Köşe Yazıları

Gök Börü – Mavi Kurt

Gökbörü, Bozkurt’un tüyü gök renginde (açık mavi) olanıdır. Türk efsane ve destanlarına göre Gökbörü, 100 …