İçerde ve dışarıda asayiş çökmüş

O kadar çok kudretimiz kalmamış. Artık Irak’ın işgalinde Iraklıların yaşadığı sendroma alışıyor millet. Orada bomba patlamış, burada asker mayına basmış, şehit haberi gelmiş. Ne olmuş? Dangalaklar o kadar çok ki “ önceden de vardı “ diyebiliyor.

İran’ın silahlı kuvvetlerine mensup komutanlar rütbe sırasına göre açıklama yapıyor. Bizim Genelkurmay başkanımız ise mızıkçılık yapıyor; “ Konuşmayacağım!” diyor. Emekli askerler televizyonlarda güvenlik ve asayiş üzerine yıllarca edindikleri birikimleri vatandaşa anlatıyorlar. Sayın Başbakan Erdoğan “ Alçaklıktır, hainliktir “ diyor.

Belçika’dan bir arkadaşım bu yaz Türkiye’ye geldi. Otel lobisinde beraber birkaç saat konuştuk. Bakın arkadaşımın cümleleri ile Türkiye dışarıdan nasıl görünüyormuş:

“Sizin ülkenizde siyaset bir acayip. Sabahtan akşama kadar birbirlerini hırpalamak için küfür eden siyasi parti liderlerini kabul etmişsiniz. Hatta o kadar ileriye gitmişler ki işin içine anneleri bile karıştırmışlar. Avrupa’da bu haberler gazetelerde yayınlandığı zaman Türkiye’de siyaset ve politikanın olmadığını görüyoruz. Sadece curcuna görüyoruz” demişti.

İran bu ay sonunda büyük bir askeri operasyon yapmaya hazırlandığını açıkladı. İran Devrim Muhafızları’ndan Tuğgeneral Farzad İsmail, muhafızların, orduyla birlikte tüm hava savunma sistemlerinin kullanılacağı bir tatbikat düzenleyeceğini söyledi. İran ordusunun tatbikat altında yığınak yaptığı sınır bölgesi Türkiye-Irak sınırıdır.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sark İsyan, gerekirse, Azerbaycan ile savaşmaya hazır olduklarını söyledi. Ermenistan ve Azerbaycan aynı zamanda bizim doğu sınırlarımızda İran’la beraber komşumuz .

Ermeni terör örgütü ASALA’nın, PKK ile ortak hareket ettiği ortaya çıktı. Ölüm tehditlerinin yer aldığı mektupta, PKK’nın silahlı hareketine destek ve direktif vererek Türklerden intikamın fazlasıyla alındığı ifadesine yer verildi.

Suriye Enformasyon Bakanı Zuabi, “Esat meşruiyetini yitirdi” diyen Başbakan Erdoğan’a cevap verdi. Zuabi, “Buna Erdoğan değil, seçim sandıkları karar verir” dedi. Enformasyon Bakanı,” Egemenli- ğimize uzanan elleri keseriz” tehdidinde bulundu. Suriye malum en uzun sınırımızın olduğu yer. Suriye de Türkiye’yi tehdit ediyor.

Afyon’da nedeni henüz resmi olarak açıklanamayan bir nedenle 25 askerimiz şehit oldu. Şehit naaşları paramparça olduğu için henüz DNA tespiti devam ediyor. Kimlikleri bu tespitten sonra açıklanacak.

Hakkâri’de üç askerimiz şehit oldu.Bu satırları yazarken iki askerimizin daha bugün şehit edildiği haberi geldi.

İstanbul Sultangazi’de polis karakoluna canlı bomba ile yapılan terör saldırısında bir şehidimiz var. Sayı artabilir.

Bu olaylar etrafımızda yaşanırken. Yani Kars’tan, Hatay’a kadar olan sınır hattımızda herkes silahlarını kuşanırken biz içerde ne diyoruz?

Tutuklanması bile şüpheli olan TSK’nın Genel Kurmay başkanlığını yapmış olan Sayın İlker Başbuğ’un üniformalı resmi mahkeme salonuna getirilen tanığa teşhis’te kullanılıyor. Nasıl mahkemeyse Sayın Başbakan’ın çıkıp bunu sarması gerekir.

Sayın Başbakan Erdoğan Afyon patlamasından sonra suçlu olarak ömürlerini asker olarak geçirmiş emekli generallere “yetişmiş oldukları Ocağa ihanet içindeler “ demişti. Ve ekledi “ bu davranışlar alçaklıktır.”Daha güneş aydınlanmadan sudan sorumlu bakanımız bombalar konusunda uzman olduğu için açıklamayı patlattı. “ Hindistan ve Pakistan’da da oluyor.” Evet, doğu’da oluyor. Batı’da neden olmuyor? On yıldır ilerlemedik. Geriledik. Geri kalmış ülkeleri örnek gösteriyoruz.

Kars’tan, Hatay’a kadar olan sınır hattında  asayiş sıkıntısı var. İçeri tarafta aynı sınır hattında her gün şehit haberleri geliyor. Kayseri, İzmir, Gaziantep, İstanbul’da bombalar patlıyor. Ama yine sorumlusu yok. Sorumlu muhalefet ve emekli generaller. Muvazzaf Genelkurmay başkanı sorumlu değil. On yıldır Türkiye’yi tek başına yöneten AK Parti iktidarı sorumlu değil. Doğru “ Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.” Komutanlar terörist ilan edilirken, tutuklanırken, genelkurmay başkanı tutuklanırken Sayın Erdoğan’ın bahsettiği kurumlar yoktu. Yeni kuruldu. On yıldır Türkiye’yi Kılıçdaroğlu yönetiyor. Sorumlu olanlar muhalefet ve emekli generallerdir.

 

Hüseyin Hakkı KAHVECİ      13 Eylül 2012 Perşembe

 

Anayurt

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

Hüseyin Hakkı Kahveci Parlamento Haber Köşe Yazıları

ADI: TUKİDİDES TUZAĞI!

Türk Dış politikası, iç durumu, ekonomik göstergeler, siyasetin paradigmaları TUZAĞA düştüğümüzü gösteriyor. Peki bu tuzağın …