Hüseyin Hakkı KAHVECİ | Devlet aklı neyse, bizim Devlet sıkıntılı

DEVLET AKLI NEYSE , BİZİM DEVLET SIKINTILI

Hüseyin Hakkı KAHVECİ
@hhakkikahveci
kahvecihakki@gmail.com

Bana kızanlar olabilir. Devlet aklı nereden çıktı diye soranlar olacaktır . Şöyle bir göz gezdirdim . Tabi olarak açık istihbarat kaynaklarına . Bazı aklı evveller karman çorman bir şeyler yazıp , şahsımıza sosyal medya üzerinden saldırdılar . Bilmedikleri konularda ahkam kesiyorlar. Ya da bir dosya diyelim.

Bizde bir yazı dizisi şeklinde bunu tüm detaylarıyla millet anlatacağız. Vatandaş yanlışa sürükleniyor .Israr edenlerin kime hizmet ettiğini fark etmiyor . O halde araştıralım dedik .

Şunu anladım . İnsanları bir sihirli sözle kandırma, ya da korkutma anlamına geliyor.

Kayıtlara DEVLET AKLI diye geçtiği için bayağı dikkat çekiyor .

TÜRK DEVLET AKLI ve DEVLET-İ ALİYYE GERÇEĞİ…

Bilmeyenler veya idrak edemeyenler için hatırlatmakta yarar var. Türk Devlet’inin resmi adı DEVLET-İ ALİYYE’dir.

DEVLET-İ ALİYYE iki kola ayrılan bir gelenekle varolmaktadır: DOĞU ve BATI TÜRK DEVLET gelenekleri…Dolayısıyla tarihte yalnızca iki TÜRK DEVLETİ kurulmuştur:

DOĞU ve BATI TÜRK DEVLETLERİ…

“Doğu Türk Devleti” METE HAN’ın BÖRÜ BUDUN (Türk tarihinin ilk istihbarat ve özel harp teşkilatlanması) teşkilatıyla birlikte kurduğu BÜYÜK HUN DEVLET’inden başlar, sırasıyla, Göktürk, Uygur, Karahanlı, Gazneli, Büyük Selçuklu, Timur, Bâbür, Altınordu (Günümüzde Kazakistan ve Azerbaycan) devletleri vb. devam eder. Batı’ya doğru ilerleyen Türkler de gittikleri yerlerde kendi devletlerini kurmuşlardır, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları ile Türkiye Cumhuriyeti de “Batı Türk Devletleri”dir.

SÜLEYMAN ŞAH nasıl kendisi tarafından, 1075 yılında İznik’te kurulan ve bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak devam eden BATI TÜRK DEVLETİ’nin (Anadolu ya da Türkiye Selçukluları olarak da bilinmektedir.) başlangıç sisteminin temeli olan Türkiye Selçuklularının mührü ise; nasıl OSMAN GAZİ Osmanlı hanedanının mührü ise; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK de büyük bir Türk komutan ve lider olarak Türkiye Cumhuriyet’inin değişmez ve ebedi mührüdür. Anadolu’daki bu Devlet; 1000 yıldır BATI TÜRK DEVLET’idir.

Selçuklu’da Osmanlı’da birer hanedandır. 1923’te gerçekleşen sistem değişikliği somut ve zaruri bir şekilde gerçekleşmiştir. Anadolu Türklüğünün kuruluşunda can verdiği BATI TÜRK DEVLET’inin TÜRKİYE CUMHURİYETİ adıyla sağlıklı bir şekilde devamı ve bekası için sistem değişikliği gerekli ve rasyonel bir hareket olmuştur. Bir DEVLET-İ ALİYYE komutanı olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK liderliğinde sistem değişikliği süratli ve olağanüstü bir başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Velhasıl kurulduğu günden beri bazen iki yönlü veya iki coğrafyalı da gelişse, bu devlet TÜRK DEVLET’idir.

Demiş şair diyerek geçiyorum .

Mevzuyu biraz kavramsal incelemek gerekir . Hani çoluk çocuk öğrensin .İki satırla alim olunmaz. İki zikirle şıh olunmaz . Ama Allah var ! Müritler sağlam ve uçuruyor.

Devlet Aklı

Bu kavram modern siyaset bilimi litaretüründe, devletin politik eylemlerini kendiliğinden meşru sayan ve onlara bir tartışılmazlık, kutsallık atfeden otoriter ve muhafazakar düşünceyi ifade eder.

Devlet aklı ne işe yarar?

Devlete dair bir başka ezber de devlet geleneği ve devlette süreklilik. Milliyetçi görüşten gelen insanlar tarafından zamam zaman kullanıldığı vakıa

Aslolan ise devletin, istihbarat kurumları ile beslenen ve güncellenen, bürokratları ve gelenekleri ile hafızasında taşınan, siyasetçileri ile yorumlanan ve devletin hareket tarzına yön veren, yazılı olmayan bir bilinç.

Ziyadesiyle biz bu topraklarda elli parçaya bölünmüş olarak yaşıyoruz. Sağ gelenekte, devleti kutsamak ve önem arz etmek için kullanılan, hatta yüzlerce binlerce yıllık geçmişe dayandırılan bir kavram !

Peki, Erdoğan hakkında dillendirilmeye başlayan dedikodular için bu aklın ne kadarı devrede?

Biraz geçmişi yoklarsak belki çözüm bulabiliriz! Milli talebe birliğinin bu akıl tarafından fişleme ve rejim karşıtlarının kontrol edilmesi amacıyla kurulduğunu eski MİT mensuplarından duyardık. 80 sonrası ise bu birlik CIA bünyesinde ki düşünce kuruluşları için bir arka kapı oldu. Başarılı ögrencilerin İngiltere, Kanada gibi ülkelerde kolaylıkla eğitim görüp ülkeye dönüşlerinde siyasi zeminde tutunmaları,mesela Abdullah Gül gibi medya yıldızları olmaları MTTB ‘ nin uzun süre önce takibe girdiğinin kanıtıdır.

Abromovitz – Erdoğan görüşmesi MTTB için neden önemli?

Gizli olması gereken ancak afişe edilen bu görüşmeden sonra Erdoğan`ın takibe girmediğini düşünmek, oyunda çift taraflı bir aktör olduğunu düşünmemek sadece saflıktır.

MTTB  bünyesindeki öğrenciler, CIA tarafından özenle geliştirilen Fetonun, devlete sızmasına ve kontrol etmesine yataklık etsin diye yetiştirildi.Başarılı oldularda. Ancak devamında, aklın devreye gireceği hesaba katılmamıştı…

Aslında 15 Temmuz bu akıl için küçük bir step. Çünkü asıl düşmanlar hiç açık vermedi ve tereyağından kıl çeker gibi işten sıyrıldıklarını düşünüyorlar.Ön planda kullandıkları kukla hain memurlar, kadın ve para tutsağı gazeteciler sadece siperdi.
Sonuçta hiç açık vermeden, sınır ötesi örgütlerden daha iyi çalışarak bugünlere geldikleri belli. Daha zorlu bir dönemden geçeceğimiz aşikar. bu aklın muzaffer olmasını beklemekten başka çaremiz yok.

Devam Edecek…

Hüseyin Hakkı KAHVECİ Kitapları

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

Hüseyin Hakkı Kahveci | Bundan sonrası sorulu işaretlerde

Eski CIA üst düzey yöneticisi ve  FETÖ’nün referansı olarak bilinen Graham Fuller , kendi blog …