AK Parti bu kongre ile finali yaptı-2

Pakistan   eski başbakanı Rıza Gilani bundan 4 ay önce Başbakanlık görevinden   mahkûmiyeti nedeni ile ayrıldı. Bugünlerde Pakistan Halk partisinde genel   başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Pakistan’da ilk seçimlerde iktidara   ünlü kriketçi İmran Han’ın partisinin gelmesine kesin gözüyle bakılıyor.   Mahkümiyeti tescillenmiş bir isim, sadece dokunulmazlığı bulunduğu gerekçesi   ile eski sıfatını yanına alarak AK parti kongresinde yer alıyor.

Önemli   devletlerden hiç kimse yok. Avrupa, Amerika, Latin Amerika, Şanghay beşlisi,   Japonya veya Rusya yok. Kim var? Eski Almanya Başbakanı Gerhard Shröder .   Eski Almanya Başbakanı aynı zamanda Putin’in ortağı ve GAZPROM’un   başdanışmanı. Bu kongreye uzun vadede AK Parti iktidarının devam edip   etmeyeceğini gözlemlemek için gelmiş. Çünkü Türkiye’de gerçekleşmesi muhtemel   o kadar çok boru hattı ve enerji projesi var ki, batılılar işi şansa   bırakmazlar.

Ve   Barzani, PKK’nın hamisi, Davutoğlu’nun abi diye hitap ettiği bölücülüğü ve   Kürtçülüğü tescilli isim AK Parti kongresindeydi. AK Partililerin “TÜRKİYE   SENİNLE GURUR DUYUYOR“ tezahüratları arasında Başbakan Erdoğan’ın konuşma   yaptığı kürsüde konuştu. Ne mutlu AKP’lilere her gün şehit kanı dökülüyor. Ve   teröristleri gurur duydukları Barzani; lojistik, ekonomik, güvenlik açısından   destekliyor. Milletin yüzde 50’si de teröre kol kanat geren Barzani’nin AKP   kongresinde konuşmasını içine sindiriyor. Hem de Türkiye gurur duyuyormuş. O   Barzani ki teröristleri teslim etmemek için “ Bir Kürt kedisini bile vermem   demiş. O Barzani ki Suriye’nin kuzeyinde Özerk Suriye Kürdistan’ı için   peşmergeleri ile PKK’nın Suriye koluna askeri destek vermiş, O Barzani ki   PKK’lı teröristleri kendi özel birliğine alarak koruma altına almış. Evet,   AKP’liler bunları yapan bir ismi hem konuşturdular. Hem de gurur duydular.

Eğer AK   Parti yönetiminin beklediği gibi bir kongre olsaydı “ Mahşeri kalabalık   “görüntüleri havadan naklen yayınlanır ve tüm Türkiye’ye servis edilirdi. Ama   olmadı.

Bu kongre   AKP için erimenin durması adına çok önemliydi. Hücre yenilenmesi bu yüzden   denmişti. Bu kongre sonunda AKP kendi finalini yaptı. Çekilen aile fotoğrafı   Avrupa birliğine oynayan bir Türkiye’den, Ortadoğu’nun vasat ve geri kalmış   toplumlarının arasında kendine yer edinmeye çalışılan bir fotoğrafı   özetliyor. Türk politikası Filistin’in Gazze kasabasına sıkıştırılmış. Özetle   bu .

AK Parti   hücre yenilerken bu kongre ile kendi hücrelerine zehir zerk etti. Özellikle   son bir yıl’da izlediği politikalar sayesinde bunu gerçekleştirmiş oldu.

Başbakan   Erdoğan Kongre’de merkez sağ liderlerin çizgisinde olduklarını söylerken AK   Parti’yi muhafazakâr demokrat olarak tanımladı. Kaldı ki Menderes Ve Özal   tartışmasız laik, Atatürkçü, Üniter devletten yana ve MERKEZ SAĞ liderlerdi.   Demirel’in adını söyleyemedi. Çünkü Demirel yaşıyor.

Merkez Sağ   seçmenin oyunu alıp MUHAFAZAKAR DEMOKRAT olunabilir mi ? Muhafazakâr   demokratlığın Türkiye’de tabansal karşılığı yok. O halde AK Parti üç   seçim’dir merkez sağ seçmeni ikna etmiş. Hissettirmeden başarmış. Erdoğan   konuşmasında ATATÜRK’ ün adını dahi ağzına almadı. Sadece Mustafa Kemal   demekle yetindi.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ      04 Ekim 2012 Perşembe ( Anayurt )

 

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

AK Parti karşı devrim mi yapıyor – 2

GERÇEKTEN HALK NEYİ OYLADIĞINI BİLİYOR MUYDU?  Sayın Başbakan bütçe görüşmelerinde referandumun sonucunu dillendirdi. Fakat halk …