Dünya Rally Şampiyonası Kemer

Kemerden çok hızlı arabalar geçti ama sesini duyamadık.

Evet 2006 rally şampiyonası Kemer ayağı 12.10-15.10.2006 tarihleri arasında Kemerde tamamlandı.

Ama nasıl olduğunu? nerede olduğunu ? hiç kimse ne yazıyla ne yorumla 70 milyon kişinin yaşadığı bu ülkede insanlara yorumlama gereği duymadı.Tabi buna TV kanallarının değerli spor yorumcuları dahil.

Netice olarak bir rally oldu o kadar.

Ekipler Antalya – Kemer e Güney Kıbrıs Rum Kesiminde yapılan yarıştan sonra direk olarak geldiler.Kemerde bir heyecan beklenirken maalesef hep beraber heyecansız olarak yarışa destek vermiş olduk.Otellerde konaklama yapan müşteriler seyirci etaplarına çekilmedi.Çünkü tur operatörleri yolcuları seyirci etapları yerine tura götürdüler.Maalesef ama bir çok milletten insanın konakladığı Kemerde Uluslararası Dünya Rally Şampiyonası  için elimizde hazır olan en büyük seyirci potansiyelini de bin kere kazanmak yerine bir kere kazanmak mantığından hareket eden değerli turizmci arkadaşlarımızla bereber  değerlendirmiş olduk.Kemerde yapılan Dünya Rally şampiyonasının bu ayağında organizasyon olarak  çok başarılı olmamıza rağmen reklamın iyi yapılamaması,naklen canlı yayın için değerli televizyon kanallarımız ve değerli yorumcularımızın gereken ilgi ve alakayı göstermemeleri (Bu arada Power FM e teşekkür ederiz).2007 de tekrarı olmayacağı kesinleşmiş 2008 yılında ise belki yapılır şekline gelmiş olan uluslararası bir organizasyonu her zaman olduğu gibi bu seferde değerlendirmiş olduk.Onun için bizler Turizm camiası olarak ne kadar teşekkürü hak ettiğimiz bundan sonraki günlerde tartışmaya devam edeceğiz.

Her  sene sezon sonu tartıştığımız gibi ama bir sonraki sene veya günler için hiçbir şey yapmadan sadece konuşarak peynir gemisini yürütmeye çalışmaktan öte hiçbir şey yapmayarak;Kişiler bazında verilen uğraşlar maalesef yüksek seviyede verilmeyen destekler yüzünden kaybedilmiş bir kazanç olarak kayda geçmiş oldu. Sonuç olarak uluslararası olan bir yarışı mahalli gibi algıladık.Maalesef Kemer esnafının yüzünün çok güldüğü söylenemez.Çünkü geç saatte gelindi ve tabi ki sabah gün ağırmadan organizasyon birimleri etaplara hareket ettiler.Gerçekten tek güzel olan şey ise burada  Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu  Başkanından en alt seviyede ki çalışanına kadar tüm  birimleri ve ekipleri ile gece gündüz çalışarak Ülkemizin ve milletimizin yüzakı olmayı başardılar.Kendilerine Devlet yetkililerimiz herhalde ne kadar teşekkür etse azdır.Sonuç olarak marka ve reklam değerli rakamlarla ifade edilemeyecek olan uluslar arası bir spor organizasyonu  bir çok ülkenin organize etmek için sıraya girdiği bir organizasyonu yıllardır yapıyor olmamıza rağmen kendi elimizle teslim ettik. Dünyada 70 in üzerinde TV kanalının canlı olarak yayınladığı bir rally şampiyonasını Türkiyede haber bültenlerinde sadece iki satırla geçme başarısı da doğal olarak bize ait yakında Guiness te bir sayfa açılırsa bu tür konularla ilgili olarak herhalde kaybedenler sıralamasında birinciliği kimseye kaptırmayacağımıza şimdiden garanti verebilirim.Haticeleri gördükten sonra neticeleri tahmin etmek o kadarda zor değil.

Kemerde bir daha tekrarı olmayacağı artık kesin olan bu organizasyonu çok iyi bir şekilde  organize etmiş olduk.

Her gelen yabancıya para kapısı olarak bakan insanlarımız biraz görüntünün biraz reklamın ne kadar değerli olduğunu şu global dünyada anlasalar bunu bir anlayabilseler inanın marka  değerimizin tavan yapacağına emin olabilirsiniz.Artık şu beynimizdeki hızlı paraya ulaşma alışkanlıklarımızın yerine  reklam ve markanın değerini anlayıp önceden kazanmayı hayal ettiğimiz ulaşmayı düşündüğümüz güzellikleri biraz vadeye yayıp bir kere kazanmayı hayal ederken o bir kerede kazanacak olduğumuz parayı iyi reklam ve marka ile 10 katını kazanmayı ne zaman düşüneceğiz.Ne zaman bu yapıda hareket edeceğiz.Nasıl bu düşünce yapısına  sahip olacağız?Artık bu fikre ve zikre yavaş yavaş kendimizi alıştıralım.Yoksa emin olun çok yakın zamanda bu global dünyada elimizde hiçbir şey kalmayacak.O zaman herhalde elimizde olan değerlere sahip olamadığımız için seyirci etaplarına seyirci olarak turist olarak yurtdışına bizler gideceğiz gibi gözüküyor.

Kaynak :http://kariyer.turizmgazetesi.com/articles/article.aspx?id=32291

Hüseyin Hakkı Kahveci  06.11.2006 ( www.turizmgazetesi.com )

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.