Suriye politikasının faturası

Yaklaşık olarak 1,5 yıl’dır Suriye ile yatıp, kalkıyoruz. AKP iktidar partisi ve politikayı belirleyen ünlü düşünür ve bakan Sayın Davutoğlu bu işin mimarı olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin 4 milyar dolar zararına sebep oldu.

Oysa Şam baharı operasyonu böyle olmaması yerine başlatılan sıcak ilişkiler devam ettirilseydi, Beşer Esad yönetimi diyenlere uyarım olsun. Türkiye politikaları ile Beşer Esad yönetimini hedef aldığını söylüyor. Fakat bu politikaların Suriye devletini hedef aldığını görmemek için akıl noksanlığı olması lazım.

Oysa Ankara ve Şam arasındaki ticaret hacminin 2012 sonu itibariyle 5 milyar dolara çıkartılması hedefleniyordu. Türkiye-Suriye arasındaki siyasi krizin iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini vurması, en çok bölge sınırındaki Gaziantep ve Hatay’ı etkiledi.4 milyar dolarlık kazanç kaybı söz konusu. Şimdi bu rakamı ödeyecek birileri aranıyor.

Gaziantep ve Hatay genel ve yerel seçimde tercihini AKP’den yana kullanmıştı. Ellerini tutmayalım. Devam Gaziantep ve Hatay diyelim.

Son on yılda 2,6 milyar doların üstüne çıkan ticaret hacmi ve buna bağlı olarak Türkiye’den Suriye’ye yapılan yatırımlar durma noktasına geldi. Yani bitti. Oysa Ankara ve Şam arasındaki ticaret hacminin 2012 sonu itibariyle 5 milyar dolara çıkartılması hedefleniyordu. Maalesef milyon dolarlara inmiş bulunuyoruz.

Sınır ticaretinin durma noktasına gelmesi, bu yolla geçimini sağlayan binlerce ailenin de ekonomik sorun yaşamasına neden oldu. Suriye ile ilişkiler sürmüş olsaydı çok kısa süre içerisinde yalnızca Antep’ten 1 milyar dolarlık bir ihraç ve bir o kadarda doğrudan yatırımlarla Suriye ekonomisinde en güçlü iller arasında yer alabilecekti. Aynı durumun Hatay için de geçerli olduğu düşünüldüğünde kriz nedeniyle yaklaşık 4 milyar dolarlık bir kayıp söz konusu.

Hatay ekonomisine etkisinin 1 milyar doların üstünde. Nakliye sektörü, esnaf, sınır ticareti, turizm yatırımları ve doğrudan Suriye’deki yatırımlarla birlikte düşünüldüğünde ise Suriye krizinin Hatay ekonomisine etkisinin 2 milyar doların üstünde. Krizin baş göstermesiyle Hataylılar eldeki birikimlerini tüketmeye başladı.

Bu politikayla bu kriz bitmez. Kardeşim üç saate Şam’a taksiyle giderken bizimkiler tankla gidiyorlar. Gülüyorum halimize. Gaziantep ve Hatayı temsil eden iktidar milletvekilleri acaba gidebiliyor mu? Aynen arabesk olduk. Vatandaş kendi etti. Şimdi buluyor. Bul karayı al parayı oyunu bitti.

İSK (İran Silahlı kuvvetleri) hep konuşuyordu. Şimdi RSK( Rus Silahlı Kuvvetleri ) konuşuyor. Bizim TSK ( Türk Silahlı Kuvvetleri ) konuşamıyor. Çünkü ileri demokrasiye aykırı geliyor. Bizim TSK “ Genelkurmay başkanı buraya, yumruk havaya “ âleminde geziyor. Sayın Erdoğan’ın “ AKP iktidarı ile sporda madalya almaya başladıkları söylemi, hatta futbol’da belli bir yere geldik söylemi “yine yakın akrabasının Futbol Federasyonu yönetiminde yer aldığı bu süreçte Macaristan’dan üç tane yiyerek, Anavatan partisinin iktidar olduğu yıllarda ki futbol müsabaka sonuçlarını hatırlatıyor.

Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin yayın organı Kızıl Yıldız” gazetesi Türkiye ile ilgili ilginç bir iddia ortaya attı. “Türkiye’nin Suriye krizindeki asıl amacı doğal gaz boru hattı. Suriye’deki savaşın ‘Esad gitsin veya kalsın’ kavgası olmadığını belirten gazete, “Arap Baharı’ndan önce İran-Irak-Suriye üçlü enerji ittifakı kurarak, Avrupa’ya gaz ulaştırma kararı almıştı. Böyle bir gelişmeye Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye karşı çıktı. Dolayısıyla savaş demokrasi değil, enerji kavgasıdır” diyor. Hem de Rus Silahlı Kuvvetleri açıklıyor.

Şimdilerde bu faturalar kabarmaya başladı. Sayın Başbakan Erdoğan, değerli hemşerim akıllı adam. Bu fatura henüz proforma yani ön fatura asıl fatura daha çıkmadı. Sahi hükümet içerisinde Sayın Erdoğan’ı yanıltan ve bu politikayı uygulayarak bataklığa sürükleyen kişi veya kişiler bu faturayı ödemeli.

Ayrıca Sayın Genelkurmay başkanından ricamız, Karadeniz donanması eşliğinde bir yumruk şov Karadeniz üzerinde icra edilirse memnun oluruz. Hatta şunun denmesi gerekir. “  RSK, bir daha açıklama yaparsa on misliyle karşılık veririz.” Emin olun saadetimiz güçlenir.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ      19 Ekim 2012 Cuma ( Anayurt )

 

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

Hüseyin Hakkı Kahveci Parlamento Haber Köşe Yazıları

Gök Börü – Mavi Kurt

Gökbörü, Bozkurt’un tüyü gök renginde (açık mavi) olanıdır. Türk efsane ve destanlarına göre Gökbörü, 100 …