“Öcalan’ın idamını AKP kaldırmış”

Doğru mu? Yalan olmasına ihtimal yok. Çünkü bu açıklamayı yapan kişi AKP’nin kurucular kurulu listesinde 5. Sırada yer alan Sayın Ertuğrul Yalçınbayır. Aslında merkez sağ kökenli bir ara böyle bir yolla siyasete tevessül ediyor. Tabii Erdoğan, Gül ve Arınç tarafından listeleri belirlenen AKP kendisini ikinci dönem milletvekili dahi yapmıyor.

Çünkü AKP’de kural genelde kullan at. Nevzat Yalçıntaş, Ertuğrul Yalçınbayır, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve daha niceleri. Tarla o kadar geniş ürün sorunu maazallah yok. Bugünlerde MHP bu süreçte önceki dönemlerde yer alanların bıraktığı boşluğu doldurmuş.

Sayın Devlet Bahçeli bu kongrede % 40 oy kaybetmiştir. Sadece % 11 oy farkı ile seçilebilmiştir. Fakat özellikle Sayın Ufuk Söylemez bugünden itibaren ödünç seçmene çağrısını yapmıştır. Bu süreçten sonra yapılabilecek fazla bir şey yoktur. Sayın Devlet Bahçeli’ye görevinde hayırlar ve başarılar dilerim. Umarım bizim dediğimiz gibi olmaz. Sayın Bahçeli’nin dediği gibi ülkücü Cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve başbakan olur.

Sayın Başbakan Erdoğan Kızılcahamam kampında konuşuyor. “Bu ülkede on binlerce insanın ölümüne vesile olan bir terörist başına idam verilmiştir, ama ülke maalesef birilerinin, bazı malum yerlerin baskılarıyla idamı dahi kaldırmıştır” diye söylüyor.

Maalesef bir yerlerden gelen telefonla idamın kaldırıldığını ve bugün maalesef 10 yıldır mağdur edebiyatı yaparak iktidar olan bir partinin yine terör sorunu ile karşı karşıya olduğunu iddia etmiyor. Söylüyor. Ve bir açıklama Erdoğan’ın yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır’dan geliyor. Ertuğrul Yalçınbayır o günleri şöyle anlatıyor:“İdam cezasının kaldırılmasıyla ilgili iki önemli değişiklik vardır. Birincisi, biz AK Parti’nin muhalefette olduğu 3 Ekim 2001 tarihli anayasa değişikliğidir. Türkiye Öcalan’ın yakalanmasından sonra idamın uygulanmayacağına dair bir moratoryum ilan etmişti. Uluslararası konjonktür de idamın kalkmasından yanaydı. O dönem Çankaya Köşkü’nde yapılan bir liderler zirvesi vardır. Oraya Tayyip Bey ile birlikte çıkan kişi benim. Biz o dönem ‘hayır’ demedik. Parti yönetiminde konuyu tartıştık. Karşı çıkanlar olmasına rağmen çoğunluk ‘evet’ denmesinden yanaydı. Meclis’te gizli oylamada AKP olarak biz buna ‘evet’ oyu verdik. Biz olmasak zor geçerdi.” .Böylece bir kural daha gerçek oldu. O da siyasette iki kişinin konuştuğu bir şey er veya geç duyulur. AKP’nin kurucularından Sayın Yalçınbayır’ın ağzından Öcalan’ın idam cezasının Sayın Başbakan Erdoğan’ın oluru ile kaldırıldığını duymuş olduk. Gerçekten Utku Çakıröz müthiş bir habercilik yapmış gerçekten tebrik ederim.

Sayın Yalçınbayır devam ediyor.“Bizim iktidar olduğumuz dönemde, terör suçları nedeniyle getirilen istisna da hem anayasa hem de yasalardan çıkarıldı ve idam hükmü tamamen mevzuatımızdan kalkmış oldu. 2004’teki bu değişiklik paketine diğer partiler de katkı koydu.”

2004 yılında Başbakan Erdoğan, Başbakan yardımcısı Abdullah Gül, Meclis başkanı Bülent Arınç, Adalet bakanı Cemil Çiçek ve Ana muhalefet partisi CHP lideri Baykal ‘ın destekleri ve birliktelikleri ile 40.000 vatan evladının şehit olmasına ve Türkiye’nin on yıllarının çalınmasına sebep olan dünya tarafından terör örgütü olarak kabul edilen bir örgütün liderinin yaşamasına kanun yolu ile karar kılınmış. Bunu da on yıl boyunca bu millete nağme ederek yutturmuşlar. Şimdi bu saydığım isimlerden birisi hariç diğerleri hala aktif siyasetin içerisinde. Bir tek Sayın Gül Cumhurbaşkanı olarak görev yapıyor. Sahi on yıl oldu.

İktidar bu gerçeği saklayabilmeyi başarmış. AB uyum tasalağı altında Türk milletini ikincileştirerek kürt asimilasyonuna tabi tutulmasına sebep olan CHP gurubunu unutmayalım. Bunları ben demiyorum.

AKP’nin kurucuları arasında yer alan Sayın Ertuğruş Yalçınbayır’ın çektiği vicdan azabına istinaden yapmış olduğu itiraf olarak kabul ediyorum. Sayın TBMM başkanı Cemil Çiçeğin “ Bizi vatana ihanetten yargılayabilirler “ diye bir cümlesi aklıma geldi. Yeni Anayasa için acelenin sebebi bu mu? Geçmiş olsun % 50, geçmiş olsun yetmez evet diyen sözüm ona milliyetçilik yaptığını iddia edenler. Geçmiş olsun merkez sağda adam olup tencereye kapak olmak için gidenler. Gördünüz mü? Kimlerle aynı dağda yel olmuşsunuz. Artık bu yel herkesi süpürüp gider.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ      08 Kasım 2012 Perşembe ( Anayurt )

 

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

AK Parti karşı devrim mi yapıyor – 2

GERÇEKTEN HALK NEYİ OYLADIĞINI BİLİYOR MUYDU?  Sayın Başbakan bütçe görüşmelerinde referandumun sonucunu dillendirdi. Fakat halk …