Nasılsın millet! Kremalı zam pastasını yedin mi ?

Keriz olursan adama böyle sorarlar. Ama ne zaman milletin cebinde kendi ihtiyacınıkarşılayamayacak kadar para var bakıyorsun o zaman zam yağmuru başlıyor.

Dün Yunanistan’da 11,5 milyar Euro’luk tasarruf paketine tepki olarak vatandaş sokakta protesto gösterisi düzenliyordu. Bizde ise vatandaş şehit cenazeleri için sokağa çıkmıştı. Taziye gününde olmaz dediler.

Bütçe açığındaki olağanüstü artış üzerine gelen zamlar, vatandaşın bütçesini zorlar. Bir şey değil arada bizim gibi yaş kütüklerde yandı.

1 litre benzinden alınan 1 lira 87 kuruşluk ÖTV, 2 lira 17 kuruşa yükseldi. Yani 1 litrede 30 kuruşluk artış oldu. Ancak benzin satışlarında ÖTV’nin yanısıra yüzde 18 de KDV alınıyor. KDV, ÖTV üzerinden yüzde 18 olarak hesaplanıyor. Dolayısıyla 30 kuruşluk ÖTV artışına, yüzde 18 de KDV eklendiğinde 1 litre benzinden alınan vergi artışı 35,4 kuruş oluyor.

Erdoğan hükümeti malum alkol ve sigara konusunda sağlık gerekçeleri ve sosyal sebepler üzerinden hareket ediyor. Rakı’da şişe başı 13 lira zam. Herkesin alkolü kaçak olarak üretmesine sebep olur. Bu yıl ölen çok olur. Bu fiyatlarla her şey dâhil sistemde Turizm sektörü şişe açamaz.

İçki, sigara, akaryakıt ürünleri başta olmak üzere ÖTV’ ye ilaveten KDV alınıyor.Verginin vergisi olur mu diyorlar ama oluyormuş.. Ancak Maliye’nin bu uygulamayı değiştirme niyeti bulunmuyor.

Geçen yıl Maliye bakanlığı tahmini enflasyon beklentisini revize etmişti. Sonrasında enflasyon tahmini artış yönünde revize edilince, uzmanların bu konuda yetersiz olduğundan bahsetmiştik. Sonra bakan Şimşek milletin bütçesini güncellemişti. Şimdi Maliye bakanlığının bir önceki yıl belirlediği bütçe hedefler maalesef tutmadı. Yine öngörü ve empati yapamamışlar. Ya da harcama yapmayı bilmiyorlar. Çünkü bakan Şimşek, bakanlıkların bütçede belirtilen harcamaların dışına çıktığını ifade ederek yapılan fazla harcamayıeleştirmişti. Yani işin aslı iktidarın bütçe disiplini veya harcama denetimi gibi bir sorunu yok. Kafasına göre harcıyor. Sonra vatandaşa açık veriyoruz kapatalım canım.

Yani beceriksizliklerinin bedelini vatandaş ödüyor.

BOTAŞ’ın ödemediği vergi borcu büyüyor.Yakında vatandaş’tan isterler. Nasıl olsa belediyeler babalarının malı gibi har vurup harman savurdular. Vatandaş’ta bu ülkede para çokmuş. Ama bizden saklamışlar diyerek on yıl’dır aynı noktaya parmak basıyor. Bizim Derwish bile bu ekonomik tablo ile 2023 zor diyor. Kaldıki bedelini üçlü koalisyonun ödediği krizin kaymağını iki dönem AKP yedi. Şimdi de acılı biber salçasını vatandaşa kremalı pasta diye anlatmaya çalışıyor.

BOTAŞ’ın ithalde KDV ve dâhilde KDV olarak ödemesini yapmadığı toplam vergi borcu 6 milyar lirayı buldu.
Ekonomi yönetimi yıllardır BOTAŞ’ın ve diğer enerji kit’lerinin birbirine ve Maliye Bakanlığı’na olan vergi borucunu kapatmak için değişik yöntemleri devreye sokmaya çalışsa da, bu konuda bir türlü ilerleme sağlanamadı. Vatandaşa yapılacak güncelleme ile bu iş düzeltilecek

. Bütçeyle ilgili sapmanın büyüklüğü belli oldu. Hükümet yılsonunda bütçenin öngörülenden 14,5 milyar lira daha fazla açık vereceğini öngördü. Buna göre yılbaşında bütçe açığının 21,1 milyar lirada tutulması hedeflenirken, yılsonunda bu rakamın 35,6 milyar liraya çıkacağı hesaplanıyor. Bu durum, hükümetin 14,5 milyar liralık bir ek kaynak bulmak ya da harcamalarını azaltmak zorunda olduğunu gösteriyor. Bütçede hesaplanan 14,5 milyar liralık deliğin faturasının vatandaşa çıkacak.” Hani istikrar sürüsün Türkiye büyüsün “ diyen ve oy verenler sizin hatalarınızımaalesef hataya düşmeyenlerde ödüyor.

Yıl bitimine üç ay kala hükümet fark ediyor ki bütçede açık büyümüş. İşte yeni bir sunum daha. Bu paralar harcanırken fark etmediler mi? Ettiler. Eeeşimdi nasıl fark etmişler. Nasıl olsa vatandaş fark etmiyor ya. Şimdi 12 Haziran 2011’den sonra vatandaş öyle fark ediyor ki. Ama olsun Yetmez ama fark etmez kadrosu şu sıralar AKP’ye geçiyor. Bir tane geçmişinde falso olmayan adam ithal etseler anlayacağım. Ama hepsi defolu.

Altın fiyatları zirve yaparken kuyumculuk sektörü dibe vurmaya başladı. Altının son yıllardaki yükselişine bağlı olarak ülke genelinde kapanan dükkan ve atölyelerin oranı yüzde 40’ları buldu.Altın fiyatları yükselirken kuyumcuların karı düştü.Bazı gıda marketleri ve bankaların altın satmaya başlaması kuyumcuları isyan ettiriyor. Niçin isyan ediyorsunuz ki sizler her daim on yıl’dır AKP’yi desteklemediniz mi? Evet desteklediniz. O halde gülünü seven dikenine katlanır. Batsanız bile birlikteliğiniz daim olmalı. Aynı dağın yelleri olarak istikrara yol açarsınız. Bağırmak yok. Bu tablonun mimarı millet, iş adamı, esnaf herkes bu bedeli az veya çok ödeyecek.

Son zamlar sonucunda sadece 6,5 milyar tl’lik bir kaynağın toplanabileceği belirtiliyor. Geriye kalan kısımlar için farklı alanlarda üç defa daha zam yağmuru gelmesi bekleniyor.

Maazallah zam falan değil. Domdom kurşunu gibi. Vurdu mu geçiyor. Bir taraftan terör, ekonomik kriz, işsizlik derken şimdi zam yağmuru vatandaşı iyice zorluyor.

Bu şarkı burada bitmez. Zam yağmuru devam eder. On yıl boyunca sağa sola saçılan bu ülkenin kaynakları artık tükenme noktasına gelmiştir. Mesela Ermenistan 500 milyar dolar verse Ağrı dağını verir miyiz? diye düşünsek. Çünkü iktidar için kutsal hiçbir şey yok. Sadece iktidarlarının devamı var. Bunun için Türkiye’yi parselasyona tabi tutup parça parça özelleştirebilirler. Zaten yeni yabancıya emlak ve arazi satışı bunu göstermiyor mu?

Vatandaş bu kafayla zamlarla güncellenmeye devam edecek. Daha çok düzeltme yaparlar. Bizlerde kremalı pasta yiyormuş gibi yeriz.

Hüseyin Hakkı Kahveci 29.09.2012 ( Günboyu )

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.