Esmeray gel tezkere gel demişti. Aha tezkere geldi!..

Gel tezkere, gel tezkere bitsin bu gurbet

Evde baban anan yüzüne hasret 

Yolunu gözleyen yarin yüzüne hasret 

Bir yıl oldu davul zurna yolcu ettik seni 

Duvarın üstüne astık yırtık resmini 

Hiç gam yemem yaş dolsa da görür gözlerim 

Vatan borcu namus borcu derim beklerim 

Gel tezkere gel tezkere bitsin bu hasret 

Evde anan baban yüzüne hasret 

Mektup geldi selamın var yaşlı babana 

Bacı kardaş muhtar emmi garip anana

Söyleyemem ben derdimi kendime bile 

Gel tezkere gel tezkere bitsin bu hasret 

Evde baban anan bacın yüzüne hasret

Neyse ki bu türküyü çağırarak otuz yıl geçti. Ama şimdi ucu açık dünyanın her  tarafına savaş açmaya muktedir bir savaş tezkeremiz oldu. Enver, Cemal, Talat paşalar da aynısını söylemişlerdi. Alman savaş gemilerine çekilen Osmanlı bayrağı caydırıcı bir etki yaratacaktı. Sonunda hep beraber bütün topraklarımızdan caydık.

Şimdi bu tezkere neden çıktı? Beş vatandaşımızın Suriye tarafında terörist guruplarca atılan bir top mermisinin Akçakale’ye düşmesi sonucunda mı? Herkes öyle diyor. Fakat öyle mi?

Madem Başbakan Erdoğan’ın söylediği gibi vatandaşlarımız şehit olmuş. Bu yüzden bu savaş tezkeresi çıktı. O zaman sadece bu yıl 160 ‘a yakın asker ve polisimiz şehit eden bölücü terör örgütünün merkezi olan Kuzey Irak’a tezkere olduğu halde girmedin. Adama sorarlar beş vatandaşın yanında şehit edilen 160 askerin için neden tek cümle sarf etmiyorsun. Tezkeren var olduğu halde Kuzey Irak neden temizlenmedi? Barzani’yi sorgulamak yerine kürsüde konuşturan yine AK parti. O halde samimiyet testine gerek yok. Her şey ortada. Maalesef MHP, Barzani’ye bu tezkere ile bağımsız Kürdistan yolunda destek vermiştir. AKP kongresinde desteklenen Barzani ile, AKP’nin tezkeresine destek veren MHP arasında bu meyanda sadece farklılıklar varmış gibi gözükmektedir.Ama açılan kapıdan girilen bahçe aynı bahçe.

Tezkere’nin zamanlaması iki önemli sonuca işaret ediyor.

Barzani denilen zat-ı muhteremle yapılan ticaret, şehit edilen vatan evlatlarının üzerinden kar eden iş adamlarına ve Barzani ile gurur duyan AK parti gurubu ve oy veren % 50 vatandaşımıza ithaf olunur.

Türkiye yani AKP ve Erdoğan hükümeti Suriye’ye girer mi? Belki, ama giriyormuş gibi yaparak ABD seçimlerinde sıkışan Obama’ya destek olmak için tezkere çıkartıldı. Çünkü Erdoğan ve AKP hiçbir zaman Obama gibi bir destek bulamaz. Obama’nın iktidarı kaybetmesi aynı zamanda AKP ‘nin geleceğini tehlikeye düşürür.

Tezkere bu iki nokta için çok büyük önemli manevra alanı yaratıyor.

ABD genelkurmay başkanı Dempsey, Türkiye’ye geldi. Ve savaşan asker talep etti. Evet, Afganistan’da savaşmak üzere Türk askeri istedi. Muhtemelen ABD seçimlerinin sonucuna göre Afganistan’a muharip asker gönderilecek.

Aslında içerde ve dışarıda iyice sıkışan iktidar, tezkere üzerinden gündemi değiştirerek konuşulması gereken konular yerine lolipop Suriye’yi konuşmaya devam edebiliriz.

Ama maalesef  iktidarın Suriye politikasına halk desteği sadece % 28. O halde bu tezkereden sonra AKP’nin hala birinci parti konumunda olduğu tartışılır. MHP’ye gelince geçmiş olsun şarkısını söylemeye başlasınlar. Bu şekilde bundan sonra ki seçimde AKP seçmeninin oyları ile barajı geçerler.Çıkartılan tezkerenin ucu bu yüzden açık.

Hüseyin Hakkı KAHVECİ      10 Ekim 2012 Çarşamba ( Anayurt )

 

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

AK Parti karşı devrim mi yapıyor – 2

GERÇEKTEN HALK NEYİ OYLADIĞINI BİLİYOR MUYDU?  Sayın Başbakan bütçe görüşmelerinde referandumun sonucunu dillendirdi. Fakat halk …