Erdoğan’ın Ankara projeleri de mi alıntı?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara için önceki gün açıkladığı projelerin alıntı olduğu iddia edildi.

Turizm yöneticisi ve yazar Hüseyin Hakkı Kahveci özellikle termal turizm, uluslararası eğitim, insanlık tarihi müzesi ve Güneykent projelerini Başbakan’dan 28 gün önce kendisinin kaleme aldığını söyledi.

ANKA

Başbakan Erdoğan’ın önceki gün Ankara’da bir basın toplantısı ile açıkladığı Ankara için geliştirilecek projelere ilişkin yazar ve turizm yöneticisi Hüseyin Hakkı Kahveci, projelerin birçoğunun kendisine ait olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın İstanbul’da Çılgın Proje’yi açıklamasının ardından 28 Nisan’da yazdığı bir köşe yazısında Ankara için hayata geçirilmesi gereken projelere değinen Kahveci, özellikle sağlık turizmi konusunda kendisinin fikri ile Erdoğan’ın projesinin birebir örtüştüğünü ifade etti. Erdoğan’ın Kızılcahamam, Güdül, Haymana, Çubuk, Çamlıdere, Ayaş ve Beypazarı’ndaki termal su kaynaklarını, yeni bir konseptle değerlendireceklerini, tesisler inşa edeceklerini ve Ankara’yı termal sağlık turizminin de başkentine dönüştüreceklerini bildirdiğini hatırlatan Kahveci köşe yazısında bu konuya şu cümlelerle değindiğine dikkat çekti:

“Sağlık turizmini ele alalım. Ankara kaplıcaları ile ünlü bir şehir. Haymana, Ayaş ve Kızılcahamam kaplıcaları var olan başkent sağlık turizminde hiç yok. Türkiye’nin öncü üniversite hastanelerinin yer aldığı fakat geçenlerde bir Prof’ un deyimi ile artık Türkiye’nin öncü araştırma hastanesi olan HACETTEPE ÜNİVERİSTESİ hastanesinin iflas ettiğini ve Sağlık Bankalığına devredilecek olduğunu televizyonda duyduk. Sağlıkta dönüşüm Ankara halkının bilgisine. Kısaca olan treni raydan çıkartmışlar. Sağlık Turizmi açısından Ankara uluslararası havaalanı, şehir mimarisi, termal ilçeleri ile bulunmaz bir nimet olmasına rağmen kimse Ankara’yı ağzına bile almıyor.”

-EĞİTİM VE MÜZE PROJELERİ-

Köşe yazısının yanı sıra sunuculuğunu yaptığı televizyon programında da bu projelerden bahsettiğini belirten Kahveci Erdoğan’ın açıklamaları ile örtüşen bir diğer konunun da eğitim olduğunu kaydetti. Erdoğan’ın 2010 yılında Ankara’da kurulan Yıldırım Beyazıd Üniversitesi’ni farklı bir konseptle tasarlayarak, uluslararası bir bilim merkezi olarak büyüteceklerini söylediğini hatırlatan Hakkı Kahveci, yazısında “Üniversitelerin bol olduğu şehir olan Ankara, uluslararası eğitim pastasından aldığı payı kaybetmiş. Bu kadar çok üniversitenin olduğu şehirde yabancı öğrencileri parmakla sayıyorsunuz. İstanbul ile kıyaslama şansınız bile yok” ifadelerini kullandığını belirtti. Kahveci ayrıca Hıdırlıktepe’de kurulması planlanan inanç ve tarih müzesi konusunda da kendisinin Saint Petersburg örneği vererek Ankara’da böyle bir müze yapılabileceğine işaret ettiğini söyledi.

-GÜNEYKENT KARAYALÇIN’IN PROJESİ-

Ankara’nın eski belediye başkanlarından Murat Karayalçın’ın da kendi televizyon programına konuk olduğunda bu projeleri konuştuklarını ifade eden Kahveci Batıkent projesi gibi Güneykent projesinin de Karayalçın’a ait olduğunu vurguladı. Yazısında yer alan diğer ifadelerin de Erdoğan’ın açıklamaları ile benzerlik taşıdığını kaydeden yazar Kahveci ” Bu çok gurur verici bir şey. Benim söylediklerim, yazdıklarım Başbakan tarafından, belediye başkanı tarafından konuşuluyor. Teşekkür ederim. Ama bunu bana sormadılar. Ben bu projeleri Başbakan’ın açıklamasından 28 gün önce yazmıştım. Danışmanları keşke Başbakan’a ‘bakın biz böyle bir şeye rast geldik’ diye bilgi verdikten sonra projeleri sunsalarmış. Alıp okumuşlar. Önemli olan okumak değil, yapmak” dedi.( ANKA HABER AJANSI ) 27 Mayıs 2011 – 09:35

Kaynaklar

-http://siyaset.milliyet.com.tr/erdogan-in-ankara-projeleri-de-mi-alinti-/siyaset/siyasetdetay/27.05.2011/1395377/default.htm

-http://haber.mynet.com/erdoganin-ankara-projeleri-alinti-mi-573070-politika/

-http://www.focushaber.com/erdogan-in-ankara-projeleri-alinti-mi–h-44840.html

-http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=247534

 

 

Hakkında Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci, Yazar, Stratejist, Siyaset ve Terör Uzmanı olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. 19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara'da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA'de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD; Master düzeyinde Uluslararası İlişkiler ve Management eğitimi almıştır.

OKUDUNUZ MU?

Yılın Turizm Profesyoneli www.lettime.com CEO’su Hüseyin Hakkı Kahveci

Tur- Yön ödül töreni ünlüler geçidi gibiydi. Yönetmen Osman Sınav, Gazeteci Can Ataklı ,Sonar Başkanı …